کباب ترکی را در کدام وعده غذایی بخوریم؟

09 نوامبر 2019

کباب ترکی را در کدام وعده غذایی بخوریم؟Reviewed by ترک دنر on Nov 9Rating: 5.0کباب ترکی را در کدام وعده غذایی بخوریم؟حال میخواهیم بدانیم در کنار این غذای خوشمزه و سنگین چه بخوریم و بهتر است در چه وعده غذایی صرف شود؟ نظر متخصصان بهداشت مواد غذایی، تغذیه و رژیم‌درمانی را برای پاسخ به این سوالات جویا شده‌ایم.

دونر کباب از خوراک‌های محبوب و سنتی ترکیه است که این روزها پای خود را به اغلب رستوران‌ها و ساندویچ‌فروشی‌های ایران باز کرده است. کمتر کسی پیدا می‌شود که بتواند از بوی خوش گوشت کبابی در کنار پیاز و قارچ سرخ شده، خیارشور و سس‌های مخصوص به‌راحتی بگذرد. دونر در زبان ترکی به معنای چرخنده و چرخان است. برای تهیه این غذا، گوشت روی میله‌ای فلزی قرار داده شده و در مجاورت آتش به دور خود می‌چرخد. از آنجا که این خوراک با شیوه طبخ کبابی تهیه می‌شود، خیلی از افراد آن را سالم‌تر از غذاهای فوری، سرخ شده یا سوخاری شده می‌دانند.حال میخواهیم بدانیم در کنار این غذای خوشمزه و سنگین چه بخوریم و بهتر است در چه وعده غذایی صرف شود؟ نظر متخصصان بهداشت مواد غذایی، تغذیه و رژیم‌درمانی را برای پاسخ به این سوالات جویا شده‌ایم.

کدام وعده ؟

به گفته دکتر محمدرضا وفا، گوشت از دسته مواد غذایی سنگین به‌شمار می‌آید یعنی متابولیسم و سوخت و ساز آن در بدن زمان‌بر است. ترکیبات ازته حاصل از متابولیسم گوشت نیز خود فشاری مضاعف بر بدن وارد می‌کند زیرا این ترکیبات باید توسط کبد جدا شده و با مقدار زیادی آب توسط کلیه‌ها از بدن دفع شوند. از آنجا که حجم گوشت در هر وعده کباب دونر بسیار زیاد است، مصرف آن در وعده شام بار فیزیولوژیک بسیار زیادی بر دستگاه گوارش، کبد و کلیه وارد کرده و کارکرد آنها را از حالت طبیعی خارج می‌کند. کاهش فعالیت بدنی حین شب و خوابیدن پس از مصرف کباب دونر نیز این وضعیت را تشدید می‌کند. اگر مصرف دیرهنگام کباب دونر به یک عادت تبدیل شود بدن به طور جدی آسیب خواهد دید. بنابراین توصیه می‌شود ترجیحا غذاهای پروتئینی سنگین را در وعده شام مصرف نکنید یا حداقل در حجم‌های کم از آنها استفاده کنید. در صورت امکان پس از مصرف این مواد غذایی، فعالیت بدنی سبک مثل پیاده‌روی در حد 20 تا 30 دقیقه نیز توصیه می‌شود. درواقع این کار به متابولیسم مواد مغذی در بدن کمک می‌کند.

Your Comment

بر روی (من ربات نیستم) تیک بزنید

درباره ما

ترک‌دنر از کمی نزدیک‌تر

می‌خواهیم گوشت تازه دام‌های آذربایجان را به تمام ایران برسانیم

داستان ما از کجا شروع شد؟